Większość osób przygotowując się na sezon jesienno – zimowy, sprawdza zawartość swojej szafy pod kątem ciepłych ubrań. Grubsze swetry, ciepłe spodnie i puchowa kurtka to podstawa do walki z chłodem i nieprzyjemną aurą. Nie można jednak zapominać o bardzo istotnej części garderoby, jaką jest czapka. Nie wszyscy lubią ją nosić, ale warto, ponieważ ta mała rzecz ma duży wpływ na nasz organizm.

Czapka a zdrowie

Tu występuje bardzo duża zależność. Chyba każdy wie, że najwięcej ciepła, bo aż 70% ucieka z organizmu przez głowę. Nawet bujna fryzura nic na to nie pomoże. Tak duża utrata ciepła może skończyć się przeziębieniem lub zapaleniem zatok, bólem głowy i uszu. Wychłodzenie osłabia odporność, a stąd bliska droga do różnych infekcji. Już sama perspektywa złego samopoczucia związanego z chorobą, powinna skłonić do sięgnięcia po czapkę.

Zachowanie dobrej kondycji włosów, dzięki noszeniu czapki

W okresie jesienno – zimowym pogarszają się warunki atmosferyczne. Pojawia się wiatr, mróz, powietrze staje się suche i zimne. Taka aura ma wyjątkowo negatywny wpływ na włosy. Mogą stać się łamliwe, przesuszone i skłonne do wypadania. Prostym sposobem, by uchronić je od złego wpływu pogody jest zakładanie czapki. Czapka to swoista bariera chroniąca włosy przed wpływem suchego powietrza, które odbiera im nawilżenie.

Przez mróz cierpi również skóra głowy, która robi się sucha. Zmiany temperatury nie są dla niej obojętne. Po wejściu z zewnątrz, gdzie jest chłodno do ciepłego pomieszczenia skóra poci się i zaczyna wytwarzać sebum (substancja nawilżająca skórę). Często ze względu na przesuszenie, produkuje go za dużo, co wpływa a szybkie, nadmierne przetłuszczanie. Cierpią na tym również włosy, które wyglądają nieświeżo.

Czapka wpływa na komfort termiczny

Nie da się uniknąć wychodzenia z domu, gdy jest zimno. Codziennie do załatwienia jest mnóstwo spraw. Nawet krótkie wyjście do samochodu może być nieprzyjemne na mrozie, a co dopiero dłuższy spacer lub wycieczka. Miękka, wykonana z dobrej jakości materiału czapka, sprawi, że każdemu będzie ciepło i przyjemnie. Komfort termiczny wpływa na chęci do działania i aktywność oraz daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ ucina myśli o przeziębieniu i chorobie.

Nakrycia głowy są modne

Minęły czasy, gdy czapki były złem koniecznym – zazwyczaj w szarych kolorach, z kiepskiego, sztucznego materiału. Teraz wzorów i kolorów jest mnóstwo. Każdy może wybrać coś dla siebie, nie ma problemu ze znalezieniem nakrycia głowy, pasującego do stylizacji i odzwierciedlającego charakter właściciela.  Zrobione z miękkich materiałów: wełny, bawełny czy kaszmiru dobrze się noszą i są ciekawym, modnym dodatkiem.

Czapka powinna być obowiązkowym elementem każdej garderoby. Ta mała rzecz nie tylko uchroni przed chorobą, ale może sprawić, że zimowa stylizacja będzie wyjątkowa.