Ze względu na coraz większą ilość aut poruszających się po Polsce wciąż rośnie zapotrzebowanie na lakierników samochodowych. Jak nim zostać? Na czym polegają obowiązki lakiernika? Na jakie zarobki można liczyć?

Czym się zajmuje lakiernik samochodowy

Lakiernik samochodowy jest osobom odpowiedzialną za wszelkie czynności związane z powierzchnią lakierniczą samochodu. Będzie więc to przygotowanie powierzchni do lakierowania, dobór odpowiedniego koloru, naniesienie lakieru, jak również, chociażby piaskowanie elementu. Zależnie od poziomu wiedzy i umiejętności lakiernika, może on również oferować nanoszenie na powierzchnię auta różnorakich wzorów za pomocą aerografu. Lakiernik Kielce często też jest odpowiedzialny, za wytłumaczenie klientowi procesu lakierowania/naprawy uszkodzeń lakierniczych, a tym samym pomoc w wyborze rozwiązania, które będzie dla niego najkorzystniejsze pod względem efektów, jak również ceny.

Jak zostać lakiernikiem samochodowym

Proces zastania lakiernikiem w Polsce nie jest specjalnie skomplikowany. Najprostszą drogą jest ukończenie szkoły zawodowej, możliwe jest tam uzyskanie wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej potrzebnej do wykonywania pracy. Co w przypadku, kiedy ktoś nie ma specjalistycznego przeszkolenia? Nic nie jest stracone! Zawód lakiernika samochodowego nie jest w żaden sposób regulowany w Polskim prawie, a co za tym idzie, może się go podjąć każda osoba niezależnie od wykształcenia. Warto też zaznaczyć, że dla pracodawców najważniejsze są umiejętności lakiernika, można więc nim zostać, będąc samoukiem.

Inną możliwością wykonywania tego zawodu, jest otworzenie własnej lakierni samochodowej. Będzie to jednak dość kosztowna inwestycja, konieczne będzie wyposażenie budynku w odpowiednie urządzenia, jak również samo przystosowanie obiektu, w takiej sytuacji, koszt rozpoczęcia działalności może wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zależnie od tego, jakie konkretnie usługi będą tam świadczone.

Jakie zarobki ma lakiernik samochodowy?

Wszystko zależy od tego, czy jest on zatrudniony przez warsztat, czy prowadzi własną działalność, nie bez znacznie są też umiejętności lakiernika. Obecnie średnia stawka na tym stanowisku wynosi 5 tysięcy brutto, warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku osób pracujących na własnej działalności, dużo będzie zależało od aktualnej ilości klientów. Najwięcej bez wątpienia zarobią lakiernicy, którzy wykonują wzory za pomocą aerografu, ich stawki mogą być nawet kilkakrotnie wyższe, niż średnie zarobki na stanowisku.