Opieka nad koniem obejmuje wiele aspektów, a jednym z nich jest właściwa pielęgnacja zwierzęcia. Odpowiednia higiena to nie tylko wiedza zgromadzona przez opiekuna, ale przede wszystkim prawidłowy dobór kosmetyków. Które z nich są niezbędne podczas pielęgnacji konia?

Zadbane kopyta kluczem do zdrowia konia

Nie od dzisiaj wiadomo, że o końskie kopyta należy dbać z największą starannością. Mocne kopyta pozwalają na szybką i długą jazdę. Jakich kosmetyków w tym zakresie warto używać?

Jednym z najpopularniejszych preparatów do pielęgnacji konia jest balsam do kopyt. To źródło wielu witamin (m.in. A, B, E, K), które nie tylko odżywiają i wzmacniają tkanki, ale również odbudowują je. Bardzo częstym dodatkiem do tego typu kosmetyków jest lanolina, która nawilża i natłuszcza powierzchnię kopyta, dodatkowo tworząc na niego powierzchni barierę zabezpieczającą przed czynnikami zewnetrznymi. Warto wybierać balsamy z zawartością różnego rodzaju olejków, takich jak olejek tymiankowy. Ma on za zadanie impregnować kopyto, ale również wpływa kojąco na różnego rodzaju podrażnienia i skutecznie je łagodzi.

Zdrowa i lśniącą sierść

Zdrowa sierść odpowiada nie tylko za wlory estetyczne, ale również za komfort fizyczny konia. Jak sprawić, aby sierść prezentowała się jak najlepiej? Oczywiście wybrać prawidłowe preparaty do jej pielęgnacji. 

Najistotniejszy jest wybór odpowiedniego szamponu dla konia. Najpopularniejsze kosmetyki dla koni nie tylko oczyszczają, ale również chronią włosie przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Warto wybierać szampon z wysoką zawartością keratyny, ponieważ zapobiega łamaniu się włosów, a także skutecznie je wzmacnia. 

Odżywka dla konia odpowiada za zdrowy wygląd grzywy i ogona. Jednak to również preparat ułatwiający rozczesywanie włosia oraz zapobiegający nadmiernemu puszeniu się sierści. 

Skuteczny sposób na otarcia 

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry bardzo ważne jest leczenie różnego rodzaju urazów. Niezbędny może okazać się krem na otarcia i podrażnienia. To preparat, który przyspiesza proces regeneracji, dzięki czemu rana goi sie znacznie szybciej. Dodatkowo krem tworzy specjalną barierę na powierzchni skóry, dzięki czemu chroni ponownymi urazami.

Właściwa pielęgnacja konia wymaga doboru odpowiednich kosmetyków. Najpopularniejsze z nich mają skuteczne działanie. Nie tylko poprawiają wizualną prezentację zwierzęcia, ale również wypływają na jego stan zdrowia. Warto korzystać z profesjonalnych kosmetyków, ponieważ wysoka jakość wiąże się ze skutecznym działaniem.