Polskie symbole narodowe i ich znaczenie

0
98

Polskie symbole narodowe to:

  • godło – Orzeł Biały;
  • barwy biało-czerwone;
  • hymn Mazurek Dąbrowskiego.

Informacje dotyczące symboli Rzeczypospolitej Polskiej zawarte są w Konstytucji RP oraz w Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Warto wiedzieć, że symbole narodowe podlegają ochronie prawnej. Oznacza to, że każdy Polak musi szanować polskie symbole narodowe, a wszystkie urzędy i instytucje państwowe muszą o nie dbać.

Znaczenie polskich symboli narodowych

Godło Polski, czyli orzeł biały

Jednym z polskim symboli narodowych jest godło przedstawiające wizerunek orła białego w koronie. Orzeł biały to król wśród ptaków, był symbolem Polski już od czasów Piastów. Wizerunek orła oznacza władzę i potęgę państwa polskiego. 

Biel i czerwień – barwy narodowe Polski

Są powiązane z kolorami godła – biel to kolor orła, czerwony to kolor tarczy. Kolor biały symbolizuje dobroć i czyste intencje, zaś czerwony to kolor królewski, który podkreśla majestat władców Polski. 

Polacy są szczególnie przywiązani do barw narodowych i chętnie sięgają po polską flagę zarówno podczas świąt narodowych, jak i innych wydarzeń, np. sportowych. Wielu Polaków wywiesza przed swoimi domami polską flagę na znak dumy ze swojego państwa i narodu. 

Barwy narodowe pojawiają się nie tylko na flagach, ale też na kokardach narodowych, kotylionach, chorągiewkach czy okazjonalnych przypinkach. Szeroki wybór produktów w barwach narodowych oraz flagi Polski w różnych rozmiarach znajdziecie w sklepie internetowym ASPOL. 

Mazurek Dąbrowskiego

Narodowy hymn Polski to Mazurek Dąbrowskiego. Autorem słów do hymnu jest Józef Wybicki, a muzykę skomponował nieznany artysta. Mazurek Dąbrowskiego został stworzony we Włoszech i towarzyszył Polakom już w czasie zaborów, m.in. w trakcie powstania listopadowego i styczniowego. Oficjalnie został uznany za hymn w lutym 1927 r. 

Hymn Polski towarzyszy Polakom podczas świąt narodowych i innych ważnych uroczystości, rozbrzmiewa też na wydarzeniach sportowych. Podczas wykonywania hymnu należy zachować powagę i spokój oraz pozycję na baczność. Podkreśla się w ten sposób wagę i znaczenie hymnu. 

Szanujmy symbole narodowe

Polskie symbole narodowe i ich znaczenie są bardzo ważne dla większości Polaków. Od małego uczymy dzieci, jak wygląda polska flaga i godło oraz jak brzmi hymn narodowy. Warto zadbać o kultywowanie tych tradycji, wywieszając flagę przed domem w czasie świąt narodowych albo wiwatując na cześć Polski przy pomocy gadżetów w barwach narodowych.

Koniecznie doczytaj:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here