Pływanie z głową oznacza dwie rzeczy: umiejętność pływania i zachowanie bezpieczeństwa. Żeby te dwie rzeczy szły ze sobą w parze i by naprawdę móc cieszyć się tą przyjemną aktywnością, najpierw zadbaj o to, żeby dobrze nauczyć się tej dyscypliny sportu.

Gdzie nauczyć się pływania?

Warto się tego nauczyć, bo aktywność w wodzie ma sporo zalet. Nie obciąża stawów, rozwija mięśnie i pięknie kształtuje sylwetkę. Kiedy zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, najbardziej odpowiednią formą edukacyjną będzie kurs pływania dla początkujących. Pod okiem profesjonalisty, w odpowiednio do tego przystosowanym basenie. Najszybciej pomóc nauczyć ci się pływać może instruktor nauki pływania, ponieważ jest on w stanie od razu wychwycić błędy i odpowiednio zmotywować do przełamywania barier i lęków. Jeżeli złapiesz bakcyla, ważna jest technika. Nauczyciel podpowiada, jak oddychać i jak koordynować ruch kończyn, by opanować kilka stylów pływackich. Ważne jest odpowiednia umiejętność zarządzania energią, której samemu ciężko jest się nauczyć, ze względu na brak doświadczenia.

Kiedy chcesz się uczyć sam

To nie jest niemożliwe, ale niesie ze sobą ryzyko utrwalenia złych nawyków. Jeśli jednak nie chcesz się poddawać w samodzielnej nauce, pamiętaj o:

• akcesoriach, nic tak nie pomaga na początku, jak deska, płetwy lub nawet „makaron” często używany na basenie przez małe dzieci; wszystkie pomagają utrzymać się na wodzie i koordynować pracę kończyn;
  • zanurzaniu twarzy przy krawędzi basenu; przełamywanie strachu przed zanurzeniem łatwiej i bezpieczniej jest trenować blisko wyjść, gdzie blisko jest o pomoc i asekurację,
  • pierwszych lekcjach w słonej wodzie; lepiej jest uczyć się w morzu, bo to akwen, który charakteryzuje się większym zasoleniem i wyparciem; nigdy nie pływaj sam i trenuj pod okiem przyjaciela czy członka rodziny, który potrafi pływać i jest odpowiedzialny,
  • spokoju; warto go zabrać ze sobą na basen czy jezioro; człowiek ma naturalną umiejętność utrzymywania się na wodzie, należy tylko spokojnie się na niej utrzymywać i oddychać,
  • stylu; żeby się nie zniechęcić, zacznij od najprostszej „żabki”, „motylek” to zdecydowanie styl dla zaawansowanych.

Nie korzystaj z dmuchanych rękawów. To tylko zabawka, która odrobinę przydaje się dzieciom. Dorosłym uczniom jest zupełnie zbędna, a nawet szkodliwa, bo wymusza złą postawę ciała.

O czym musisz pamiętać, by było bezpiecznie?

Kiedy zaczynasz pływać, bądź odpowiedzialny. Nie udawaj mistrza i nie poddawaj się presji osób, które już potrafią. Nie ryzykuj, bo to może się źle skończyć. W pływaniu warto wziąć pod uwagę:

• warunki pogodowe; silne prądy morza, wiatr czy głębokość jeziora mogą być niebezpieczne dla początkującego pływaka; burza jest niebezpieczna, pamiętaj, że woda przewodzi prąd i piorun może Cię porazić;
  • unikaj pływania samemu,
  • unikaj miejsc niestrzeżonych i zakazanych do kąpieli,
  • nie pływaj pod wpływem silnych leków, alkoholu, sterydów i narkotyków,
  • nie skacz do wody, zwłaszcza kiedy nie znasz ukształtowania dna i głębokości akwenu,
  • nie odpływaj daleko głodny, woda bardzo wyczerpuje energię,
  • nie popychaj i nie wrzucaj do wody innych; ciało może doznać szoku termicznego.

Pływanie jest zdrowe i przyjemne. Warto się go nauczyć. Może uratować Ci życie, poprawić zdrowie, pozytywnie zadbać o psychikę. By cieszyć się tym sportem, zawsze bądź nad wodą odpowiedzialny. Dobre pływanie to bezpieczne pływanie.